İtalyanların 'Düğme'sine Bastı/Ege de Bugün Gazetesi(İzmir)

Form düğme, 500 bin Euro karşılığında İtalya'nın en büyük düğme üreticisini satın aldı.


Form düğme, yaptığı 500 bin Euro'luk yatırımla Türkiye'nin bir numarası, dünya'nm da en büyük üçüncü düğme üreticisi konumuna yükseldi. Firma, gelecek beş yıl içinde dünyanın en büyük düğme üretici olmak için de düğmeye bastı.


Dünya modasının yönünü belirleyen İtalya'nın en büyük düğme üreticisini 500 bin Euro'ya satın alan Fonrı Düğme, fabrikanın tüm ekipmanlarım hatta uzmanlarını bile buraya taşıdı.


Tüm ekibini İtalyan uzmanların eğitiminden geçiren Form Düğme, Türkiye'de sektörün yönünü belirleyen firma konumuna, dünyanın da en büyük üçüncü düğme üretici konumuna yükseldi. Üretim kapasitesini iki buçuk kat, servis hızını da dört katına çıkaran Form Düğme, dünyanın en önemli birçok tekstil markasına eşsiz düğme modelleri sunuyor.


Küçük bir ofisten büyük bir fabrikaya


Form Düğmenin ortaklarından Mustafa Oktay, Merter'de küçük bir satış ofisinde, üreticilerden aldıkları düğmeleri pazara servis ederek sektöre girdiklerini belirterek sözlerine başladı.


Sektördeki eksikleri analiz ederek üretime geçiş yaptıklarını, kaliteyi hızlı bir şekilde servis ederek günden güne büyüdüklerini belirten Oktay, "O zaman ki mevcut kapasite itibariyle gelen artan talebe yetişmekte güçlük çekmeye başlamıştık. Cesur bir hamle daha yaparak, İtalya'nın en büyük düğme üreticisini satın almaya karar verdik, bu atılım bizim için milat niteliğindeydi" dedi.


"Üretim kapasitemizi ve servis hızımızı arttırmakla kalmayıp ürün koleksiyonumuzu da müthiş bir şekilde arttırdık' diyerek sözlerini sürdüren Oktay, "Şu aşamada Zara, Mango ve daha birçok tekstil devi markanın düğme ihtiyacını biz karşılıyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.


Sıra dışı hammaddelerden eşsiz modeller üreten Form Düğme'nin, eşsiz ürün yelpazesi içerisinde belki dc en dikkat çekeni, yalnızca orta Amerika'nın yağmur ormanlarında yetişen bir tür palmiye ağacının çekirdeğinden ürettiği yüzde yüz doğal 'korozo' düğmeler oldu.


Şu aşamada yüzde 15 olan ihracat payını 2012 yılında yüzde 40'a çıkarmak için çalışmalarına başlayan Fonrı Düğme, bir yandan da yeni yatırımlar için fırsat kolluyor.