Boynuzu Form'a Soktu /Konfeksiyon Teknik Dergisi

Ezelden beri birçoğumuzun yaşamında önemli bir yeri olan büyük besi canlıları, derileri haricinde de (boynuz ve kemikleri ile) günümüz modasında önemli bir yere sahip. Pakistan ve Hindistan'dan gelen büyükbaş hayvanların ve bufaloların kemiklerini ve boynuzlarını işleyebilecek teknolojik altyapıya ve personel kalitesine sahip dünyada yalnızca birkaç firmadan biri olan Form Düğme, uzun bir yolculuğu ve süreveni ardında bırakıp eline ulaşan doğal hammaddeyi dünya tekstil devleri için sıra dışı düğme modellerine dönüştürüyor.
Kemik ve boynuz düğmeleri üretmek yaklaşık beş gün sürüyor. Bu süre, diğer düğmelerin imalatı için gereken sürenin yaklaşık üç katı. Uzun ve zorlu bir sürecin ardından hayata geçen sıradışı düğme modelleri Burberry, Hugo Boss, Zara, Mango gibi dünya modasının yönünü belirleyen firmalar tarafından yoğun ilgi görüyor.
ÇoK özel ve tamamen doğal olan hammaddeleri işleyebilen dünyada birkaç firmadan biri olan Form Düğme, üretim aşamasında da son derece çevreci bir yol izliyor. Form Düğme'nin ürünleri, insan sağlığına zararlı olabilecek maddeleri barındırmıyor. Doğal düğmelerin bir ay gibi kısa süre zarfında doğaya geri dönüşümünü tamamlanması

Çaycısından Mühendisine Tüm Çalışanlarına İtalyanca Öğretiyor.
Dünyanın en büyük beş düğme fabrikasından biri olan Bottonificio Fossanese'yi satın alarak üretim kapasitesini iki buçuk kat arttıran ve dünyanın aksesuar devlerinin arasına giren Form Düğme, üretim ve kalite alanındaki bu dev yatırımından sonra mavi-beyaz yaka çalışan ayırmaksızın tüm çalışanlarına Fabrikasında kurduğu dersliklerde İtalyanca öğreterek yine dikkatleri üzerine çekti. İtalya'nın en büyük aksesuar fabrikasını satın alarak dünya modasına yön veren markaların ve sektörün dikkatini çeken Form Düğme, satın aldığı İtalyan fabrikanın tüm makinalarını Türkiye'ye getirdi. "Ülkemizde istihdam sağlamak ve sektörün dikkatini ülkemize çekebilmek için fabrikanın tüm ekipmanlarını ülkemize getirdik." diyen Form Düğme ortaklarından Mustafa Oktay, bu yatırım hem ülkemiz hem de Form ailesi için gurur vericidir dedi. Oktay "Mavi-beyaz yaka ayırmaksızın tüm çalışanlarımızın bu hızlı gelişim sürecine daha rahat adapte olabilmesi ve moda da önemli bir yere sahip olan İtalyan kültürünü özümseyebilmeleri için fabrikamızda derslikler kurup İtalyan hocalar eşliğinde İtalyanca kurs vermeye başladık. Pratik yapmak ve İtalyancayı daha hızlı öğrenmek için günlük çalışma ortamında da İtalyanca konuşmaya çalışıyoruz. Çaycımız çaya artık "Te" diyor, diyerek bu eğtimiin hem çalışanlar arasındaki iletişim açısından kendileri için çok güzel bir deneyim ve motivasyon unsuru olduğunun altını çiziyor. Oktay, kursu başarıyla tamamlayan çalışanları, İtalya'ya göndererek ileri düzeyde bir eğitimden daha geçirdiklerinin de sözlerine ekliyor.

Başarılı Olmak İçin Eğitim Şart
Form Düğme firma ortaklarından Mustafa Oktay eğitimin hayatın vazgeçilmezleri arasında yer aldığına değinirken, hayatta ne kadar çok bilinirse ilerlemek için o kadar çok alternatif yol olabileceğine dikkat çekiyor. Başarı sırrının kaliteden geçtiğini bunun sadece doğru eğitimle gerçekleşebileceğini söyleyen Mustafa Oktay başka ülkelerle yapacakları çalışmalarda o ülke dilini bilmenin çok büyük avantaj ve farklılık yaratacağının altını çiziyor. Oktay ayrıca firma çalışanına yapılan yatırımın AR-GE yatırımı kadar önemli olduğunu sözlerine eklerken, günümüzde firmaların personeline kattığı değerin marka gücüyle ölçüldüğünü belirtiyor.