Bu Düğme Tümü Yüzde 100 Organik / Ekonomist Kobi Girişim

Giysilerin en önemli tamamlayıcısı olan düğmeler uygun koşullarda ve doğal olmayan maddelerden elde edildiği zaman insan sağlığını tehdit eden kanserojen maddelere dönüşebiliyor.Form Düğme, dünyayı dolaşarak ilginç ürünlerden organik düğmeler üretti. Firma, palmiye ağacının meyvesi korozo, boynuz, deniz kabuğu , sedef inci ve Hindistan cevizi kokonattan yüzde 100 doğal düğme üretiyor.

Günlük yaşamımıza sayısını hatırlayamadığımız kadar üzerimizdeki kıyafetin tamamlayıcı olan düğmelere dokunuruz. Peki, küçük bir ayrıntı olarak düşünülen, düğmenin hangi malzemeden yapıldığı, sağlıklı olup olmadığı yaşamımız için önemli midir? İçeriğinde polyester, plastik, naylon bulunan normalden çok fitalat ( karbon, kökenli madde, plastik malzemeyi yumuşatmak için kullanılan kimyasal) ve kimyasal boyalar kullanılan düğmelerin kanser riskini arttırdığı ifade ediliyor.

"Ne giydiğiniz değil, neyi giyindiğiniz önemlidir" diyen Form Düğme Genel Müdürü Mustafa Oktay, kıyafet üzerinde küçücük bir ayrıntı gibi duran düğmelerin aslında insan sağlığı açısından büyük önem taşıdığını belirterek, organik maddelerden elde edilmiş düğmelerin yer aldığı giysilerin tercih edilmesinin sağlık ve çevre açısından da oldukça önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Dünyayı dolaşarak topladıkları ürünlerden düğme üreten Form Düğme'nin üretiminde insan sağlığının önemine ve çevre dostu olmaya özen gösterdiğini belirten Oktay, palmiye ağacının meyvesi korozo, boynuz, deniz kabuğu, sedef, inci ve Hindistan cevizi kokonattan yüzde yüz doğal olarak düğme ürettiklerini vurguluyor.

Sağlık sertifikasının önemi

Avrupa'nın en önemli tekstil firmalarına düğme modelleri sunduklarını belirten Oktay, işletmelerin uluslararası standartlara uygun şekilde denetlenmesi ve sağlık sertifikalarına sahip olması gerektiğinin önemine değiniyor. Oktay, tekstil sektöründe tüm ham ve ara maddelerin işlenme aşamalarında zararlı kimyasalların kullanılmadığını ortaya koyan, dünya çapında 40 ülke tarafından kabul gören ve uygulanan Oeko Tex 100 Standardı'na uygun üretimlerin sağlık açısından çok önemli olduğunu vurguluyor.

Form Düğme'nin ilk kurulduğunda İtalya ve Uzakdoğu'da firmaların düğme ve çıtçıt ürünlerinde acenta ve distribütörlüğünü yaptığına dikkat çeken Oktay, şöyle devam ediyor:

Form Düğme'nin servis kalitesi çok yoğun bir talebi beraberinde getirdi. Bunun sonucunda başlangıçta bitmiş halde konfeksiyon firmalarına sunulan düğmeler için boyahaneler kuruldu. Sonraki aşamada ithalatını yapmış oldukları düğmelerin üretimine başladı. Üretim yeri Merter olan şirketimiz, ufacık bir ofisken büyüdü ve 6 bin m2 dev bir fabrikaya dönüştü. Düğme sektöründe ithalatçıydı. Üretici pozisyonuna geçilmesi ile Form Düğme'nin hem gereksiz stoklardan kurtulmasına, hem de müşterilerinin tüm taleplerin karşılanmasını sağladı."

Doğaya geri dönüyor

Form Düğme olarak, organik düğmeler ürettiklerine de değinen Oktay, doğal malzemelerden elde edilen düğmelerin yine orjinal renkleriyle kullanıldığını sözlerine ekliyor.
İnsan sağlığına zarar vermeyen yüzde yüz doğal ürünler üreterek çevre dostu olma özelliğiyle dikkat çektiklerini ifade eden Oktay, şunları söylüyor:
Form Düğme'nin en çok talep edien ürünü olan (bir tür palmiye ağacının çekirdeği) Korozo düğme, kullanımının artması ile birlikte yetişmiş olduğu bölgedeki ormanların kesilmesini önlerken, bu ormanların korunmasını sağlıyor.
Korozo düğmeler doğaya bir ay gibi kısa sürede geri dönüyor.
Form Düğme'nin bir diğer ürünü olan boynuz düğme ise eti için kesilen inek ve bufaloların atıklarından ve boynuzu değerlendirilerek üretiliyor.

Avrupa'nın en büyük düğme üreticisi

Form Düğme'nin doğal düğmede Türkiye'de lider firma olduğuna dikkat çeken Oktay, özellikle Korozo düğmede dünyanın en büyük 2'inci alıcısı ve Avrupa'da ise en büyük üretici olduğunu sözlerine ekliyor. Oktay şöyle devam ediyor:

"Gerçek boynuz düğmeyi Türkiye'de ilk yapan bizim firmamızdır. Ayrıca gerçek sedef düğme için Uzakdoğu'da partnerlerimiz bulunuyor. Bizi rakiplerimizden ayıran en önemli fark tüm müşterileri için onlara ait bir departmanı gibi çalışarak her yıl iki kez kendilerine özel tasarım ve koleksiyon oluşturmamız. Hindistan, Pakistan, Uzak Doğu İtalya ve Ekvador'dan getirilen doğal malzemeleri kendi makinelerinde istenilen şekle dönüştürebiliyoruz.

Ar-Ge Departmanıyla Yeni Modeller

1996 yılında kurulan Form Dış Ticaret, İstanbul'un Esenyurt İlçesi'nde yer alan 6 bin metrekare kapalı alana sahip yeni fabrikasında her türlü düğme ve aksesuar üretimi ve ithalatı yapıyor. Özellikle üst düzey markalara düğme ve aksesuar satışı yapan firmanın her türlü korozo ve sedef düğmeyi istenilen renk ve adetlerde boyayabildiğini bunun da servis kalitesini artırdığını ifade eden Mustafa Oktay, "Dünya piyasasını çok yakından takip ediyoruz. Yüksek kalite, uygun fiyat, servis kalitesi en önem verdiğimiz konular. Ar-Ge departmanımızla günün modasına uygun olarak yeni model ve materyal çalışmalarına da ağırlık veriyoruz" diyor.

Yeni Pazarlara girecek

Türkiye'de düğme pazarı 500 milyon TL civarında. Pazarda 10 büyük firmanın yanı sıra irili ufaklı birçok firma bulunuyor. Form Düğme'nin sektöründeki pazar payının yüzde 15 olduğunu kaydeden Oktay," Yurtiçinde Vakko, Beymen, Altınyıldız, Ramsey, KİP, Sarar, yurtdışında ise Zara, Massimo Dutti, Burberry, Hugo Boss, Mark Spencer, Ted Baker ve Marco Polo'ya üretim yapıyoruz. Bu yıl ABD, Rusya, İran ve İspanya pazarına girmeyi hedefliyoruz" diyor.