Gizemli İnci Tanesi Düğme Oldu/ Tekstil Konfeksiyon Teknolojisi Dergisi

Üretmiş olduğu her düğmede yüzde yüz doğal malzemeler kullanan Form Düğme, deniz ve okyanusların en güzel süsü olarak bilinen deniz kabuklarından sedef düğme tasarlayarak, kıyafetlerimize şıklık ve ışıltı katmaya devam ediyor.
Deniz altı dünyasının rengarenk ve gizemli şekilleri olarak dikkat çeken deni kabukları, Form Düğme'nin usta ellerinde kıyafetlerin en önemli tamamlayıcı aksesuarı düğmeye dönüşüyor.

Sedef düğmenin kıyafetlerimize geliş öyküsü

Çeşitleri yüzbini bulan, göze hoş gözüken renk ve zarifliğe sahip deniz kabuklarından bazıları evlerde süs eşyası olarak en saygın köşelerde oturtulurken, bazıları ise kıyafetlerimizdeki estetiği tamamlamak için düğme olarak kullanılıyor.

Doğaya dönüşüm özelliğine sahip sedef düğmeler, inci çiftliklerinde içindeki incisinin ya da denizz canlılıarının alındığı kabuklardan tasarlanıyor.

Tüm deniz kabuklarının düğme haline dönüştürülmesinin mümkün olmadığını söyleyen Form Düğme'nin kurucu ortaklarından Mustafa Oktay kabukların belirli kalınlık, sertlik ve yüzey düzlüğü kriterlerine göre toplandığını belirtiyor. Bu kriterlere uygun deniz kabuklarının genellikle Avustralya, Çin, Meksika ve Endonezya'da bulunduğunu belirten Oktay, toplanan kabuklardan oluşan ilk taslaklar, makinelerde işlenebilecek hale getirildikten sonra düğme haline dönüştürülüyor.

Oktay ayrıca yüzyıllardan beri kullanılan deniz malzemesinin günümüzde dünyanın en iyi gömlek üreticileri tarafından da tercih edildiğinin altını çiziyor.

Polyester ve başka malzemeler kullanılarak da sedef düğme taklidinin yapılabildiğine değinen Form Düğme kurucu ortaklarından Mustafa Oktay, ancak hiçbirinin gerçek sedefin sahip olduğu pırıltı ve ışıltıya sahip olmadığını belirtiyor.

Sedef düğmeler yüzde yüz doğaya dönüşümleri sayesinde tamamen çevreci ürünlerdir.

6 farklı çeşit deniz kabuğundan üretilen ve yüklü miktarda sedef stoku bulunan Form Düğme, bu düğmeleri Zara, Massimo Dutti, Burberry, Marks & Spencer gibi dünyaca ünlü markalara satışını gerçekleştiriyor. Görselliğin yanı sıra çevreci özelliği ile de uluslararası markaların tercih sebebi olan sedef düğmeler, Form Düğme'nin yoğun olarak satışını gerçekleştirdiği ürünlerin başında geliyor. Firma Avrupa ve Asya pazarlarındaki satışlarda lider firmalardan biri olarak dikkat çekiyor.