Milyarlarca Düğme Üretip Satıyoruz/Para Dergisi

Yabancı hazır giyimcilerin siparişleri Türkiye'ye kaydırdığını gören düğme üreticileri yatırıma yöneldi. Doğal düğmede rakip tanımayan yerli üreticiler, polyester ve metal düğmede de Uzakdoğu ürünleriyle rekabet halinde...

Tekstil ve konfeksiyon sektöründe Çin'den sonra en büyük üretici olan Türkiye, bu sektörün yan sanayisinde de öne çıkmaya başladı. Fermuardan etikete, düğmeden çeşitli aksesuarlara bu ürünleri üreten şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor.
Bunlardan özellikle düğmeyle ilgili bu sıralar yeni yatırımlar dikkat çekiyor. Bunun başlıca nedeni ise ürünlerinde katma değeri yüksek doğal düğme kullanan yabancı hazır giyimcilerin siparişlerini Türkiye'ye kaldırması. Yani düğme üreticileri için potansiyel müşteri sayısı hayli artmış durumda.
Türkiye'de düğme üretimi yapan 100'ün üzerinde şirket var. Bu firmaların yıllık toplam ihracatları 200 milyon doları buluyor.
1996 yılından bu yana sektörde faaliyet gösteren Form Düğme, İstanbul Hadımköy'de yaklaşık 4 milyon dolarlık bir yatırımla yeni bir tesis kurdu. Düğme üretiminde dünyada söz sahibi olan ancak bir süre önce kapanan İtalyan Bottofinico Fossannese'nin makinelerini satın alan Form Düğme, böylece bu firmanın müşterilerine de üretim yapma fırsatı yakalamış.
İtalyan şirketin özellikle ABD'de birçok müşterisi var.
Form Düğme, yeni tesisinde tüm düğme çeşitlerini üretecek makine parkına sahip.
Ancak şirket, korozo adı verilen, ağaç ve boynuzdan elde edilen doğal düğme üretimine odaklanmış durumda.
Form Düğme'nin ortağı ve Genel Müdürü Mustafa Oktay, daha çok klasik takım elbise, erkek ceketi ve gömlekte kullanılan korozo düğmeye, doğal ürünlerin moda haline gelmesiyle birlikte bu sıralar ciddi talep oluştuğunu belirtiyor. Firmanın müşterileri arasında Vakko, Altınyıldız, Ramsey, Zara, Hugo Boss, Massimo Dutti, Mango, Burberry, Marks & Spencer gibi yerli ve yabancı birçok marka var.
Form Düğme, bufalo ve inek boynuzunu Hindistan'dan, korozo düğmenin bir başka hammaddesi olan tagua çekirdeğini ise Ekvador'dan ithal ediyor. Hatta bu ürünün Çinli bir firmadan sonra dünyadaki en büyük ikinci müşterisi. Oktay, yılda 1.5 milyon dolarlık tagua meyvesi, 500 bin dolarlık da boynuz ithal ettiklerini söylüyor.

Doğal düğme nedir?
Bu tanım, doğada bulunan malzemeler \ kullanılarak yapılan ve doğaya geri ü dönüşümü hızlı olan düğmeler için kullanılıyor. Polyester düğmelerin geri dönüşümü yüz yılları bulurken doğal düğmeler kısa sürede toprağa dönüşebiliyor.
Doğal düğme yapımında yoğun olarak kullanılan malzemelerden biri, Orta Amerika'da yetişen bir tür palmiye ağacının meyve çekirdeği olan korozo. Bufalo ve inek boynuzu ile bu hayvanların kemiklerinden de düğme yapılıyor. Hindistancevizinin kabuğundan da düğme üretiliyor. Sedef deniz kabuklan, zeytin ve kayın ağacı da doğal düğme üretiminde kullanılan malzemeler arasında. Bu malzemeler önce rondela adı verilen düğme makinelerinde işlenmeye uygun hale getiriliyor. Ardından da üretim sürecine geçiliyor.

Yıllık cirosu yaklaşık 10 milyon TL olan Form Düğme, bunun 1.5 milyon TL'sini ihracattan elde ediyor. Oktay, ihracatın toplam ciro içindeki payını önümüzdeki yıl yüzde 50'ye çıkaracaklarını söylüyor.
Yatırıma soyunan bir başka düğmeci de Setko. Form Düğme gibi Hadımköy'de 6 bin metrekare kapalı alanı olan yeni bir tesisin temelini atan firma, böylece kapasitesini ikiye katlayacak. Yaklaşık 5 milyon dolara mal olacak fabrikanın 2012 yılında üretime geçmesi planlanıyor.