Ranger Düğmelerini Türkiye Üretecek

1996 yılında kurulan Form Düğme 6 bin metrekarelik fabrikasıyla, dünyanın birçok ülkesine ihracat yapıyor. Şirket geçen yıl 500 milyon düğme üreterek 1000'den fazla markaya hizmet verdi.

Form Düğme, müşterisi olan her bir marka için yılda iki kez yaz ve kış olmak üzere özel koleksiyonlar hazırlıyor.

Form Düğme, başta İtalya, Almanya, İngiltere, Hollanda, Romanya, Mısır, Hindistan, Çin olmak üzere 15 farklı ülkede 100'ün üzerinde yabancı firmaya düğme satışı yapıyor.


İtalyan Bottonoficio Fossanese'yi satın alan Form Düğme, gözünü Almanlar'dan sonra Amerikan ordusuna dikti. İtalyan fabrikanın makineleriyle "yanmaz ve kurşun geçirmez" bakalit düğme üretmeye hazırlanan şirket, Amerikan ordusunun ihalesine girecek

Mustafa ve Ahmet Oktay kardeşler Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme BÖlümü'nden mezun olduktan sonra 10 bin dolarlık sermaye ile Merter'de Form Düğme'yi kurdu. Önce ithal ettikleri düğmeleri sattılar. Geçen yıl ünlü İtalyan düğme üreticisi Bottonoficio Fossanese'nin fabrikasını satın alıp İstanbul'a taşıdılar. Bugün Hadımköy'deki fabrikalarıyla dünyanın sayılı üreticilerinden biri oldular.

İtalyanlardan know how desteği alan şirket bugün Türkiye'de üretilemeyen "bakalit düğme"nin üretimine de başlamış durumda. Böylece gerçek boynuzdan yapılmış düğmeye çok benzeyen bu versiyon da yerli üretim listesine eklenecek

ALMAN ORDUSUNA SATIYOR

Mustafa Oktay, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın katkısıyla İtalyan üreticinin makine ve kalıp düğme formüllerini İstanbul'a taşıdıklarını söylüyor. "Türkiye'nin tekstil ve hazır giyim sektörü global bir güç haline gelmiş durumda" diyen işadamı, Türkiye'nin adetsel bazda Çin, kalite ve trend anlamında ise İtalya'yı solladığını belirtiyor.

Satın aldığınız İtalyan düğme fabrikası sizi nereye taşıdı?

Avrupa'nın kapasite olarak en büyüğü konumundaydı. 400 makinesi olan devasa bir fabrikaydı.
Dünyada 5 fabrika bu teknolojiye sahip. 3'ü İtalya'daydı, biri şimdi artık Türkiye'de. İtalya'daki diğer iki firmanın da durumu artık iyi değil. "Bizi alın" diye geldiler.

Peki şimdi sırada ne var?

Bakalit düğme yanmıyor ve kurşun geçirmiyor. Şimdi bunları üreteceğiz. Bunların en önemli alıcısı Alman ve Amerikan ordusu. İtfaiyeciler de kullanıyor. Alman ordusuna satıyoruz. Şimdi Amerikan ordusunun ihalesine gireceğiz. Şartnameyi aldık, başvurduk, kabul ettiler.

Ordunun istediği düğmeleri üretecek altyapınız var mı ?

Amerikan ordusunun kullandığı düğmelerin kalıbı bizde var. Bir kalıbı yapmak 40 bin euroyu buluyor. Bunun için 1 milyon euroluk kalıp gerekiyor. O da bizde var. Yani 1-0 öndeyiz.

Müşteri portföyünüzde kimler var?

Ramsey'den Cacharel'e Damat'tan Burberry ve Zara'ya kadar bir çok firmaya üretim yapıyoruz. Pierre Cardin ve Massimo Dutti'ye koleksiyon veriyoruz. Ted Baker'in bütün koleksiyonlarına düğmeyi biz yapıyoruz. Mango ve Zara'nın yüzde 60'ı bizden gidiyor.

Düğmenin özeli veya değerlisi var mı?

Var tabii ki... Mesela özel dikim yapan modacı Faruk Saraç'a yolluyoruz. Oraya bir kaç sefer özel boynuz gönderdik.

Yerli hammadde kullanacak

Üretimde yerli hammadde kullanacak mısınız ?

Kendi ülkemizdeki doğal kaynaklardan düğme yapmayı arzu ediyoruz. Bunun için çalışma yaptık. Nevşehir bölgesindeki taşlardan düğme yapacağız. Şu anda Ege Bölgesi'ndeki zeytin ağaçlarından düğme yapıyoruz. Yurtdışında organik düğme diye nitelendirildiği için büyük bir ilgi görüyor. İtalya'nın en büyük fabrikası ile anlaştık. Orada maliyetler arttığı için, düğmelerini biz üretiyoruz. Onların adını ve know-how'unu kullanıp yeni pazarlara açılacağız.